You are here: Home Students Student Competitions

Space-Time Student Competition

Works from previous editions

The Poster/Print portion of the SIGGRAPH Student Poster Animation Competition and Exhibition (SPACE) for 2004 is a display of excellent design and technical proficiency. Over 200 international participants reflected a broad range of interpretations of this year’s theme.

2004 SPACE Poster Chair:  Michael Mehall - Schoolcraft College

Jury:  Catherine Begle (Schoolcraft College), Michael Crumb (Macomb Community College), Ralph Franklin (University of Michigan), Patrick Lichty (Intelligent Agent Magazine), Celia McCulloch (Schoolcraft College), John Mijatovich (College for Creative Studies), Marla Schweppe (Rochester Institute of Technology), Robert Vigiletti (College for Creative Studies)

Click on an image for a larger version



Kristie Klein

First Place

Kristie Klein
University of Wisconsin-Stevens Point

Pranav Mistry

Second Place

Pranav Mistry
IDC IIT Bombay

Jeffrey Gladden

Third Place

Jeffrey Gladden
School of Informatics at Indiana University

Paula Angel

Honorable Mention

Paula Angel
Valencia Community College

Charanjit Chana

Honorable Mention

Charanjit Chana
Kingston University

Adam Copp

Honorable Mention

Adam Copp
East Tennessee State University

Sonya Delebreau

Honorable Mention

Sonya Delebreau
University of Wisconsin-Stevens Point

Christy Douglass

Honorable Mention

Christy Douglass
Johnson County Community College

Angela M. Dather

Honorable Mention

Angela M. Dather
South Dakota State University

Kristin B. Gunnarsdottir

Honorable Mention

Kristin B. Gunnarsdottir
Johnson County Community College

Katie Landwehr

Honorable Mention

Katie Landwehr
University of Wisconsin-Stevens Point

Matthew Lock

Honorable Mention

Matthew Lock
The College of New Jersey

Ashley Maize

Honorable Mention

Ashley Maize
Johnson County Community College

Valerie McElreath

Honorable Mention

Valerie McElreath
East Tennessee State University

Pat Mapes

Honorable Mention

Pat Mapes
University of Northern Colorado

Aaron B. Murray

Honorable Mention

Aaron B. Murray
Middle Tennessee State University

Craig Oren

Honorable Mention

Craig Oren
University of Wisconsin-Stevens Point

C. Bryan Phelps

Honorable Mention

C. Bryan Phelps
University of Northern Colorado

Stephanie A. Relaford

Honorable Mention

Stephanie A. Relaford
Johnson County Community College

Josh Rossman

Honorable Mention

Josh Rossman
South Dakota State University

Jennifer Ruzsa

Honorable Mention

Jennifer Ruzsa
South Dakota State University

Michael Seizew

Honorable Mention

Michael Seizew
Schoolcraft College

Tod Stephens

Honorable Mention

Tod Stephens
International Academy of Design & Tech

Jang Sun Young

Honorable Mention

Jang Sun Young
Chung Ang University

Kyle Waszkelewicz

Honorable Mention

Kyle Waszkelewicz
Eastern Connecticut State University

Nathan Lockwood

Honorable Mention K –12

Nathan Lockwood
Homewood-Flossmoor High School

Caleb Padgett

Honorable Mention K –12

Caleb Padgett
Homewood-Flossmoor High School


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: