You are here: Home Students Student Competitions

Space-Time Student Competition

Works from previous editions

The Poster/Print portion of the SIGGRAPH Student SPACE-TIME Competition for 2006 is a display of excellent design and technical proficiency. Submissions re flected a broad range of interpretations of this year’s theme. After premiering at the annual SIGGRAPH conference in Boston this summer, the show is available for viewing around the world.

Click on an image for a larger version



Chase  Cooper  

First Place

Chase Cooper
Instructor:
Cher Cornett,
East Tennessee State University
Johnson City TN

Mary-Yen Hoang Nguyen  

Second Place

Mary-Yen Hoang Nguyen
Instructor:
Scott Conard
University of Kentucky
Lexington KY

Abby Cunanan  

High School Winner

Abby Cunanan
Instructor:
Miyoung Min
Bergen County Academy
Hackensack NJ

Charles Cochran  

Honerable Mention

Charles Cochran
Instructor:
Alisa Pitchenik
New World School of the Arts
Miami FL

Sam Dailey  

Honerable Mention

Sam Dailey
Instructor:
Anna Ursyn
University of Northern Colorado
Greeley CO

Leslee Garman  

Honerable Mention

Leslee Garman
Instructor:
Scott Conard
University of Kentucky
Lexington KY

Will Jackson  

Honerable Mention

Will Jackson
Instructor:
Greg Marlow
East Tennessee State University
Johnson City TN

Mia Kelly  

Honerable Mention

Mia Kelly
Instructor:
Alisa Pitchenik
New World School of the Arts
Miami FL

Julia Kim  

Honerable Mention

Julia Kim
Instructor:
Mary Ann Biehl
The New York College of Technology
Brooklyn NY

Zachary Klauck  

Honerable Mention

Zachary Klauck
Instructor:
Anna Ursyn
University of Northern Colorado
Greeley CO

Kristin Madson  

Honerable Mention

Kristin Madson
Instructor:
John O. Smith
U of W Stevens Point
Stevens Point WI

Jennifer Nelson  

Honerable Mention

Jennifer Nelson
Instructor:
Alisa Pitchenik
New World School of the Arts
Miami FL

Samantha Olson  

Honerable Mention

Samantha Olson
Instructor:
John O. Smith
U of W Stevens Point
Stevens Point W

Matthew Revis  

Honerable Mention

Matthew Revis
Instructor:
Jim Livingston
East Tennessee State University
Johnson City TN

Balentin Rodriguez  

Honerable Mention

Balentin Rodriguez
Instructor:
Alisa Pitchenik
New World School of the Arts
Miami FL

Craig Simpson  

Honerable Mention

Craig Simpson
Instructor:
Cher Cornett
East Tennessee State University
Johnson City TN

Tatiana Vahan  

Honerable Mention

Tatiana Vahan
Instructor:
Alisa Pitchenik
New World School of the Arts
Miami FL

Denad Wade  

Honerable Mention

Denad Wade
Instructor:
Michael Mehall
Schoolcraft College
Livonia MI

Lindsey Wollan  

Honerable Mention

Lindsey Wollan
Instructor:
John O. Smith
U of W Stevens Point
Stevens Point WI


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: