You are here: Home Students Student Competitions SpaceTime 2007 SpaceTime Student Print Competition 2007
Document Actions

SpaceTime Student Print Competition 2007

by WebSysAdmin last modified 2007-07-16 20:41

This year, the print competition includes student work from the design and art concentrations.

SpaceTime.png

The poster design competition’s theme is SIGGRAPH 2007 “Face Tomorrow” and the digital print category is open to artistic interpretation. There were a total of 297 applicants, with 247 completed submissions for the print competition, including 25 entrants for K-12, 41 entrants for college prints and 181entrants for college posters.

Some students used Photoshop and Painter while others used 3D modeling software to create their images and used Photoshop for final touch ups. A few remaining students used different materials for their prints.

College/University Poster Design Competition

First Place Winner
Title: Face Tomorrow
Student: Dane Royer
Instructor: John O. Smith
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Second Place Winner

Title: Growth and Decay
Student: Jakob Parris
Instructor: John O. Smith
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Third Place Winner

Title: The Blossom
Student: Hsiao-Pei Chang
Instructor: Wei-Chung Chang
School: National Taiwan University of Arts, Taipei, Taiwan

College/University Print Competition

First Place Winner
Title: The Rediscovery
Student: Piero Macgowan
Instructor: Whitney Sherman
School: Maryland Institute College of Art, Baltimore, MD

Second Place Winner
Title: Exile
Student: Wayne Silasi
Instructor: Bonnie Mitchell
School: Bowling Green State University, Bowling Green, OH

Third Place Winner
Title: 7 Little Tads
Student: Barbra Leigh
Instructor: Brett Coderre
School: Animation Mentor, Berkeley, CA

Primary & Secondary Education Poster Competition

First Place Winner
Title: Face Tomorrow
Student: Mark Lev
Instructor: Miyoung Min
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Second Place Winner
Title: Still Time
Student: Abigail Cunanan
Instructor: Miyoung Min
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ


Honorable Mention

College/University Poster Competition

Title: Technology Lifeline
Student: Kaitlyn Cooper
Instructor: John O. Smith
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: Looking Into The Future
Student: Katarzyna Siudzinska
Instructor: Leslie Farber
School: William Paterson University, Wayne, NJ

College/University Print Competition

Title: King and the Clown
Student: Sung Pil Kim
Instructor: Michael O'Rourke
School: Pratt Institute, Brooklyn, NY

Primary & Secondary Education Poster Competition

Title: Face of Tomorrow
Student: Cathy Huang
Instructor: Miyoung Min
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Welcome to the Revolution
Student: Alex Martinez
Instructor: Denise Harman
School: Dale Jackson Career Center, Lewisville, TX


Print Exhibition Works

Title: Inside the Cathedral
Student: Piero Macgowan
School: Maryland Institute College of Art, Baltimore, MD

Title: Face Tomorrow
Student: Logan Kelly
School: University of Houston, Houston, TX

Title: General Silus' Advance
Student: Piero Macgowan
School: Maryland Institute College of Art, Baltimore, MD

Title: 7 Little Tads
Student: Barbra Leigh
School: AnimationMentor, Berkeley, CA

Title: Hummers in Love
Student: Barbra Leigh
School: AnimationMentor, Berkeley, CA

Title: Future Face - Gravestone
Student: Jakub Huttner
School: Kingston University, Surbiton, United Kingdom

Title: Next Page
Student: Ming Ni
School: National Taiwan University of Arts, Taipei, Taiwan

Title: Facing the Future
Student: Jessica Tomaszewski
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Face Tomorrow
Student: Mark Lev
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Face of Tomorrow
Student: Cathy Huang
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Rapa Nui Dawn
Student: Matthew Tobin
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Daydreamin' in the Mirror
Student: Travis Johnson
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Face the Future
Student: Anna Snyder
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Tomorrow Today
Student: Meaghan Farrell
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Still Time
Student: Abigail Cunanan
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: Exile
Student: Wayne Silasi
School: Bowling Green State University, Bowling Green, OH

Title: These Suspended Impurities
Student: Wayne Silasi
School: Bowling Green State University, Bowling Green, OH

Title: Untitled
Student: Megan Mueller
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: Facing the Future
Student: Victoria Harris
School: Bergen County Academies, Hackensack, NJ

Title: The Rediscovery
Student: Piero Macgowan
School: Maryland Institute College of Art, Baltimore, MD

Title: Face Tomorrow
Student: Kate Hankins
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: SIGGRAPH 2007
Student: Andrea Mutsch
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: Unification of Shape and Color
Student:
School: University of Northern Colorado, Greeley, CO

Title: Growth and Decay
Student: Jakob Parris
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: Siggraph 2007
Student: Sarah Salinas
School: University of Houston, Houston, TX

Title: FluX
Student: Lars Nilsen
School: Rutgers University, Camden, NJ

Title: Face Tommorow
Student: Wen-I Lu
School: National Taiwan University of Arts, Taipei, Taiwan

Title: Untitled
Student: Maurice Dunning
School: University of Montevallo, Montevallo, AL

Title: Face Tomorrow
Student: Dane Royer
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI


Title: Face Tomorrow
Student: Fang Zih Yun
School: National Taiwan University of Arts, Taipei, Taiwan

Title: The Blossom
Student: Hsiao-Pei Chang
School: National Taiwan University of Arts, Taipei, Taiwan

Title: Face Tomorrow
Student: Tony Rochester
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: Shinplaster
Student: Dave Beck
School: University of Wisconsin, Madison, WI

Title: Technology Lifeline
Student: Kaitlyn Cooper
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: Face Tomorrow
Student: Liz Breneman
School: University of Wisconsin, Stevens Point, WI

Title: Colored Maya Final 2.psd
Student: Teresa Waters
School: University of Texas of the Permian Basin, Odessa, TX

Title: Routes
Student: Kathleen Kamphausen
School: William Paterson University, Wayne, NJ

Title: King and the Clown
Student: Sung Pil Kim
School: Pratt Institute, Brooklyn, NY

Title: Welcome to the Revolution
Student: Alex Martinez
School: Dale Jackson Career Center, Lewisville, TX

Title: Looking Into The Future
Student: Katarzyna Siudzinska
School: William Paterson University, Wayne, NJ

Jurors

Gary Day
Professor
University of Nebraska, Omaha, NE

Max Kazemzadeh
Assistant Professor
University of North Texas, Denton, TX

Ann Szeto
Professor
Sheridan College, Ontario, Canada

Allan Espiritu
Assistant Professor
Rutgers University, Camden, NJ

Jana Whittington
Associate Professor
Purdue University, Calumet, IN

Curator

LiQin Tan
Associate Professor
Rutgers University, Camden, NJ

Associate Curator

David Thomlison
Digital Art Student
Rutgers University, Camden, NJ


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: